https://sklep.arkop.pl/warzywnictwo/warzywa-cebulowe.html

Większość nawozów powszechnie wykorzystywanych w rolnictwie zawiera trzy fundamentalne składniki pożywne dla roślin: azot, fosfor oraz potas. Niektóre nawozy w rolnictwie zawierają też pewne mikroelementy, takie jak cynk i inne metale, które są wymagane do wzrostu roślin. Nawozy wolno zdobyć na rozmaitej bazie np.

•    komposty i inna materia organiczna
•    nieczystości, takie jak osady ściekowe oraz co poniektóre odpady przemysłowe.

https://sklep.arkop.pl/actipol-mix-u.html

Ważne jest to, aby dobre nawozy były bogate w składniki odżywcze substancje organiczne, co pozwala poprawić jakość gleby i aktywizować wzrost roślin.
Użycie cennych materiałów nadających się do ponownego użytku jako nawozy może także nieść oraz inne korzyści, na przykład jeżeli gra toczy się o wyższą jakość wody, zapobieganie zanieczyszczeniom czy zrównoważone rolnictwo. Należałoby tutaj zapamiętać, że osad ściekowy wykorzystywany w rolnictwie jako nawóz jednak podlega limitom stężeń dla zachodzących metali: arsen, kadm, miedź, rtęć, nikiel, selen i cynk.

Nawóz w rolnictwie – jak go mądrze spożytkować?
Regularnie analizuj glebę – ponieważ taki monitoring jest zwykle najlepszym wskaźnikiem wystarczalności czynników odżywczych. W głównej mierze również monitoruj pH gleby, główną zmienną, jaka wpływa na dostępność składników troficznych, na tej podstawie będzie Tobie najłatwiej dopasować odpowiedni nawóz. pH 6,0 jest wystarczające, żeby większa część składników odżywczych była dostępna. Nie zapominaj też, że zawsze możesz się po wsparcie zwrócić do ekspertów w sklepach proponujących nawóz – oni mają kompetentną wiedzę, którą z pewnością z chęcią się podzielą.